Elektrokoagulacja ( zamykanie naczynek)

ELEKTROKOAGULACJA

Jest to zabieg polegający na koagulacji tkanek pod wpływem stałego prądu elektrycznego. Zabieg wykonywany jest przy użyciu elektrod, które mogą mieć różny kształt najczęściej są to igły.

Wskazania do zabiegu elektrokoagulacji:

◦Teleangiektazje
◦Brodawki wirusowe
◦Włókniaki
◦Nadmierne owłosienie

Przeciwskazania do zabiegu:

◦rozrusznik serca
◦zaburzenia krzepnięcia
◦zaburzenia krążenia
◦niewyregulowana cukrzyca
◦ciąża.


Teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry właściwej, które prześwitują przez naskórek. Usuwanie teleangiektazji odbywa się przy użyciu elektrody, która jest bardzo cienką igłą. Przez kilka sekund wprowadza się prąd do naczynka włosowatego, przez co naczynko kurczy się (zostaje zamknięte) i przestaje być widoczne. Po zabiegu może powstać mały strupek, który znika średnio po upływie trzech do pięciu dni. Po zabiegu elektrokoagulacji skóra może być przez jakiś czas nieznacznie zaczerwieniona. Jednorazowa elektrokoagulacja może nie być w stanie zlikwidować wszystkich naczynek, dlatego przeważnie potrzeba jest większa ilość zabiegów. Będą one wówczas wykonywane w odstępach czasu wynoszących czternaście dni. W ten sposób daje się skórze czas na regenerację.

Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzaniu naczyń krwionośnych:
◦przewlekła ekspozycja na słońce
◦zbyt częste korzystanie z solarium
◦wiatr
◦gorące i ostre potrawy
◦duże wahania temperatur
◦duża wilgotność
◦stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów, zwłaszcza na twarz i szyję i dekolt, u osób predysponowanych (cienki naskórek, jasna karnacja, dzieci)


Brodawki wirusowe to grudkowe zmiany skórne, potocznie nazywana także kurzajką. Charakteryzują się często nierówną, hiperkeratotyczną powierzchnią. Wywoływane zakażeniem wirusem HPV (ang. human papilloma virus).Włókniaki są to miękkie, uszypułowane guzki, zwisające workowato, barwy skóry lub ciemniejsze, brunatnawe. Są różnej wielkości najczęściej zlokalizowane na szyi, karku, w okolicy pach, powiek. Istnieją także pojedyncze twarde guzki umiejscowione w skórze ,które są przesuwalne względem podłoża, najczęściej umiejscowione w okolicy kończyn dolnych. Można szybko i bez problemów pozbyć się ich za pomocą elektrokoagulacji. Włókniaka nacina się przy użyciu bardzo cienkiej, rozgrzanej igły. Po zabiegu może powstać mały strupek, który po kilku dniach sam odpadnie.

W moim gabinecie wybrałam jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania naczynek, i jest nią metoda elektrokoagulacji.
Sam zabieg elektrokoagulacji jest bardzo bezpieczny i krótki. Polega on na tym, że specjalną elektrodą (igłą) dotyka się każdego naczynka i pod wpływem impulsów elektrycznych – ścinających białko, naczynko samoistnie się zamyka i uszczelnia. Zastosowana metoda powoduje, iż zabieg jest aseptyczny i mało bolesny, a podczas zamykania naczynek nie dochodzi do krwawienia.

Do zamknięcia mniejszych naczynek wystarcza 1-2 zabiegów, dla naczynek większych lub sieci otwartych naczynek trzeba przygotować specjalną kurację i ustalić indywidualnie terminy wizyt. Po ok. 3 tygodniach zapraszamy klientkę ponownie, aby ocenić skuteczność metody i ewentualnie domknąć pozostałe naczynka.

Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych. Skóra po zabiegu (w zależności od częstotliwość prądu) jest lekko podrażniona i zaczerwieniona. Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa w zależności od wrażliwości skóry - od jednego do kilku dni.